2017 RESULTS

8th Tour of the Dragon Race Results updated


3rd Dragon’s Fury: Results [Race Start Time- 10:00 A.M.]

  1. Senior Men category
Rank chest No. Name Clock Tower (arrival time) Total time (Hrs)
1st 19 Jonanathan Redman 12:30:00 PM 2:30
2nd 13 Rinchen Kencho 12:36:00 PM 2:36
3rd 14 Rinzin Chodra 12:43:00 PM 2:43
4th 3 Tashi Dorji Tangbi 12:52:00 PM 2:52
5th 5 Karma tenzin 12:53:00 PM 2:53
6th 28 Thinley Norbu 1:02:00 PM 3:02
7th 2 Yeshey Wangdi 1:06:00 PM 3:06
8th 21 Bharat Gurung 1:09:00 PM 3:09
9th 7 Madhu Dorjee 1:12:00 PM 3:12
10th 20 Younten Jamtsho 1:15:00 PM 3:15
11th 24 Sangay Nidup 1:23:00 PM 3:23
12th 37 Pema Gyeltshen 1:24:00 PM 3:24
13th 38 Phub Rinzin 1:26:00 PM 3:26
14th 25 Dick Bir Rai 1:32:00 PM 3:32
15th 29 Sonam Lhendeup 1:33:00 PM 3:33
16th 22 Tshering Dorji 1:41:00 PM 3:41
17th 23 Tashi Dorji 1:41:00 PM 3:41
18th 31 Tshering Wangdi 1:42:00 PM 3:42
19th 8 Chitra Bir Ghalley 1:50:00 PM 3:50
20th 39 Namgay Phuntsho 1:56:00 PM 3:56
21st 4 Dr. Tenzin N. Norbhu 1:57:00 PM 3:57
22nd 27 Sangay Tshering 2:00:00 PM 4:00
23rd 6 Wangda Tobgyal 2:05:00 PM 4:05
24th 16 Tashi wangchuk 2:08:00 PM 4:08
25th 9 Choney Dorji 2:11:00 PM 4:11
26th 10 B.B Gurung 2:30:00 PM 4:30
27th 36 Sithub Tshering 2:44:00 PM 4:44
28th 18 Chenga Tshering 2:46:00 PM 4:46
29th 33 Tshewang Dorji 2:48:00 PM 4:48
30th 35 Padam. B . Chuwan 2:56:00 PM 4:56
31st 40 Karma S. Tamang 3:10:00 PM 5:10
32nd 15 Tawpow Dukpa 3:12:00 PM 5:12
33rd 30 Sonam Chogyal 3:13:00 PM 5:13
34th 32 Tshewang Rinzin 3:43:00 PM 5:43
35th 26 Ugyen 3:54:00 PM 5:54
36th 11 Jigme Wangchuk 4:04:00 PM 6:04
37th 12 Mepham C. Nyinjed 4:15:00 PM 6:15
38th 17 Dorji Gyeltshen 4:21:00 PM 6:21
Withdrawn 34 Dawa Norbu 3:36:00 PM
  1 Kinley Dorjee    

2. Junior Men category

Rank Chest No. Name Clock Tower Total Time
1st 80 Sonam Tenzin 12:32:00 PM 2:32
2nd 79 Kuenley T. wangchuk 12:38:00 PM 2:38
3rd 90 Wangchu Namgay 12:45:00 PM 2:45
4th 84 Pelden Wanchuk 12:46:00 PM 2:46
5th 86 Tandin Wangchuk 12:55:00 PM 2:55
6th 88 Binesh Thapa 1:00:00 PM 3:00
7th 94 Wangchuk 1:11:00 PM 3:11
8th 77 Darshan Gurung 1:13:00 PM 3:13
9th 99 Tenzin Norbu 1:29:00 PM 3:23
10th 81 Jigme Lobzang 1:24:00 PM 3:24
11th 87 Kinley Tenzin 1:56:00 PM 3:56
12th 91 Tenzin Namgay 1:59:00 PM 3:59
13th 96 Tshering Dorji 2:25:00 PM 4:25
14th 83 Sangay Nidup 2:43:00 PM 4:43
15th 93 Nima Tashi 2:49:00 PM 4:49
16th 85 Karma Dzogpa Tharchen 2:52:00 PM 4:52
17th 76 Tenzin Pelchok 2:53:00 PM 4:53
18th 92 Tandin Wang Ghaley 2:56:00 PM 4:56
19th 97 Ngawang Penjor 3:31:00 PM 5:31
20th 78 Kuenzang Namgyel 3:42:00 PM 5:42
89 Dorji Gyeltshen 4:49:00 PM  
95 Dawa Yangcha 4:50:00 PM  
82 Gagan Rai 5:32:00 PM  
100 Jigme Chogyal 6:00:00 PM  
98 Wangyel Rinchen    

3. Senior Women category

Rank Chest No. Name Clock Tower Total time
1st 123 Chimi Dema 1:35:00 PM 3:35:00 PM
2nd 122 Tandin Lhamo 2:05:00 PM 4:05:00 PM
3rd 121 Sonam Peday Thinley 3:01:00 PM 5:01:00 PM


4. Junior Women category

Rank Chest No. Name Clock Tower Total Time
1st 131 Tenzin Wangmo 3:54 PM 5:54

     
Platinum Sponsors
   
 
  Gold Sponsorstransblock  
     
 
     
     
   Silver Sponsors   
     
   Bronze Sponsors  
     
     
   

 Marketing & Event Partner

 
   

Contributor

 
Logistic Partner Refreshment Partner

 Supplement Partner